Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez darmowe Prezenty

Duński Saxo Bank jak co roku stracił swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupy Europejskiej, Donald Trump przegra razem z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… zdobytym w roli młodej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to wydarzenia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak pokazują autorzy raportu, istnieje to „szereg mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są wtedy jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najistotniejszym zysku – szokujące dla świata – wtedy te nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem ważnym będzie główna zmiana status quo. Rok tenże pewno żyć jak wielkie wahadło, wychylające się w obrocie przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki pieniężnej i fiskalnej, a dodatkowo – co równie istotne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki świadczyło to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego sięganiem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do wykonywania polityki potrafiło to oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich ziemię w obszarze wydatków związanych z bazą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w roli młodej i czarnej siły
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Kształtach Połączonych w kontakcie z brakiem zwrotu z lokat w niniejszym sektorze, wezmą z przygody i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w bliskich krajach. Zbiegnie się wtedy w czasie z dodatkową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie to zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich sytuacji i planowanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to znanym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, ale też dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. kładł się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Również w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na koniec za wysokiego szumu medialnego i złych zwrotów z lokat. Jednakże w ilość kolejnych słów w obszarze polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak największy na świecie dostawca branego w pojazdach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego same z najciekawszych efektów na placach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost cen tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odstąpieniu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbytu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w cali rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na granica eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w sukcesie zwiększonego popytu i doskonalszych cen i podobnie gdy w wypadku Rosnieftu ceny jego akcji wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) znacznie w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od momentu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie dopiero w Kształtach Zjednoczonych, jednak a na całkowitym świecie przedstawiono na targ biliony USD w perspektywy kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz wyższych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z opinii na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w dolnych rejonach skali, a ubytki w Kształtach Związanych są mocne i stale rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w styl przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace a ceny zaczną gwałtownie występować w ilość, jak projekty będą dochodzić do gospodarki, gdy na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeżeli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na stany (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki nadal będą zmagać się z poważnym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z dużym otoczeniem finansowym i fizycznym, charakteryzującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co dodatkowo bardziej obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz walką ze perspektywy przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup i na starcie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy czas może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia zadań i wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w małym okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, a do kraju roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do minimum w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z historycznej recesji kredytowej. Z tego okresu na sektor ten wpływały negatywnie dwie znaczące roli. Ważną spośród nich był rozwój produkcji gazu z łupków w Kształtach Zjednoczonych i bliskie rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była znaczenie istna amerykańska rewolucja w dziale produkcji ropy z łupków, w końca której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był będący kapitał polityczny i gminny stojący za walką ze kolejami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na siłę odnawialną. W efekcie niższych cen i unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z dziedziny paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – oraz będzie to jednocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną reklamą była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod wynik ostatniego roku, iż w kontakcie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw prądu w całym świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego szczebla od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ruchu tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w ostatnim terminie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne żyć ostatnią kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie jest w okresie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą i także wyjątkowe gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą dużo zróżnicowane od lat. RPA chce w obrocie bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we wszystkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i wykona wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w ilość wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny trafią do ustalenia w sprawie co najmniej tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Jednak teraz na starcie 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a jednocześnie nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Kształtach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „prawnego i bzu handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od ceny danej w wysokości 25 proc. na całkowite przychody brutto na zbytu amerykańskim tworzone z prac zagranicznej. Wywoła to wspaniałe protesty ze perspektywy partnerów handlowych, bo będą wtedy w istocie stare taryfy w nowoczesnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przekazać swoją pracę do Poziomów Połączonych w charakteru uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i pragmatyczna zmiana nastawienia w ilość działań na sprawa lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dostarczając do zastosowania istotnego bodźca fiskalnego i stałego umocnienia SEK. Jak często tworzyło wówczas siedzenie w wypadku szwedzkiej polityki, również gdy na starcie lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za daleko w nowoczesnym opodatkowaniu, dostarczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji przybyła do momentu, w jakim społeczeństwo stało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje szeroką i stale będącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym tymże wykluczając ich z ogólnej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy natomiast ich myśli były wartościowe: otwartość i równość dla całych oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt daleko posunięte leczenie może przytłaczać, a wszystkie modele pragną istnieć modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, żeby mogły dalej funkcjonować. Pozostałe kraje nordyckie będą przekazywać o „warunkach panujących w Szwecji” jak o zagrożeniu, oraz nie jak o modelu najlepszych praktyk. Szwecja odnajdzie się w recesji, a ze względu na własny status małej, otwartej gospodarki, będzie szalenie wrażliwa na wszystkie spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i przemysłowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Kształtach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, również jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest daleki i biały, czyli należy do unii demograficznej, która przechodzi w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem głowy w wieku 20-40 lat, jakie są wiele bardziej elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Kształtach Zjednoczonych, w coraz znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a dodatkowo obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi rzucają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z zamożniejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do jednego etapu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w istocie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od momentu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo wydaje się stanowić w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, powołując się na podawane przez Węgry – oraz w świadomości premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci reagujących na rzecz praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To ciężkie do utrzymania status quo, a obie części będą stanowiły trudności z trafieniem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w organizmie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma dużą zmianę retoryki, która zbiega się w czasie z transferami z UE, ale zaniknie w ruchu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na ceny, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i wykona spadek ceny dolara o 30 proc. w kontaktu do dobra. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i chęciom połączonym z żyjącymi zagrożeniami ze perspektywy Bądź Połączonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i opieki nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co uczyni z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Celem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w potrzebie prowadzenia całego handlu w niniejszym terenie wyłącznie w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze względu na będące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja sporej części światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą odnotowywać coraz mniejszy napływ środków na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W ruchu tylko paru miesięcy USD podzieje na ceny 20 proc. w kontaktu do ADR i 30 proc. w kontaktu do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus