Problemy ze stawami u psów

Problemy ze stawami u psów

9 maja, 2022 0 przez darmowe Prezenty

Psy, tak samo jak ludzie, mogą borykać się z różnego rodzaju schorzeniami ortopedycznymi, w tym problemami ze stawami powodującymi znaczne ograniczenie aktywności i dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Co jest przyczyną zwyrodnienia stawów u psów i jak walczyć z tą chorobą? Jaki wpływ na zdrowie stawów ma dieta? Sprawdź!

Choroba zwyrodnieniowa stawów – poznaj jej przyczyny

Istnieje wiele przyczyn problemów ze stawami. Mogą one wynikać z uwarunkowań genetycznych. Wówczas objawy chorobowe występują niejednokrotnie już u bardzo młodych psów. Ponadto na zwyrodnienie stawów narażone są czworonogi starsze, otyłe, prowadzące bardzo intensywny tryb życia (długotrwała, obciążająca aktywność fizyczna). Na czym polega to schorzenie?

Chrząstka ochronna, która pokrywa zakończenia kości, ulega ciągłemu rozpadowi i jednoczesnej odbudowie. To proces całkowicie naturalny i prawidłowy – „zużyte części” na bieżąco zastępowane są nowymi. Dzięki temu stawy działają sprawnie. Zdarza się jednak, że degradacja chrząstki zachodzi zdecydowanie szybciej niż jej odbudowa. Taką sytuację – w dużym uproszczeniu – określamy mianem zwyrodnienia stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy

Staw, pozbawiony ochrony w postaci wyżej wspomnianej chrząstki, narażony jest na rozwój stanów zapalnych, ból, sztywność, znacznie ograniczenie ruchomości. Jeżeli do tej pory chętny do zabawy pies zaczyna stronić od aktywności ruchowych, jeśli zauważasz, że np. rezygnuje z wychodzenia na kanapę (co wcześniej uwielbiał), ma trudności z wyjściem po schodach, kuleje – to wyraźny sygnał, że czas na jak najszybszą konsultację z lekarzem weterynarii!

Nie zwlekaj i nie podawaj czworonogowi środków przeciwbólowych na własną rękę. Nie rozwiążą one problemu, a jedynie chwilowo go zamaskują, co będzie skutkowało dalszym rozwojem schorzenia. Lekarz, po przeprowadzeniu stosownych badań, ustali dalszy plan działania w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Problemy ze stawami a dieta

Zmiana diety nie zawsze może być jedynym sposobem na walkę z chorobą – zwłaszcza gdy ta jest już zaawansowana na tyle, że wymaga interwencji farmakologicznej lub/i nawet chirurgicznej – ale znacząco wspiera leczenie. Doskonałym rozwiązaniem jest sięgnięcie po karmy specjalistyczne SPECIFC, które wspierają zdrowie stawów. Zawarte w nich składniki, takie jak m.in. hydrolizowane peptydy kolagenowe, antyoksydanty, kryl antarktyczny, chondroityna i L-karnityna, pozwalają łagodzić objawy i hamują dalsze postępowanie schorzenia.

Karma dla psa z problemami ze stawami powinna ponadto cechować się umiarkowaną gęstością energetyczną. Pamiętaj o tym, że nadwaga i otyłość są jednym z czynników niekorzystnie oddziałujących na stawy. Pies, który ma nadwagę, silniej obciąża stawy. To prowadzi do rezygnacji z aktywności i… dalszego przybierania na wadze, które jeszcze bardziej pogłębia problem. Dlatego gdy tylko zauważysz niepokojące objawy, udaj się do specjalisty i zapewnij swojemu pupilowi zdrową, lekką dietę, dzięki której szybko wróci do formy!