Nosówka u psa, czyli dlaczego profilaktyka u szczeniąt jest tak ważna

Nosówka u psa, czyli dlaczego profilaktyka u szczeniąt jest tak ważna

31 marca, 2020 14 przez darmowe Prezenty

Wielu nowych właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna zarówno u szczeniąt, jak i psów dorosłych.

Wielu nowych właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna zarówno u szczeniąt, jak i psów dorosłych. Ma to olbrzymie znaczenie dla prawidłowego rozwoju pupila, gdyż pozwala uniknąć wielu schorzeń i wykryć choroby wrodzone, które w innym wypadku mogłyby zostać pominięte, a które doprowadzić mogą do licznych zaburzeń u zwierzęcia.

Profilaktyka dla szczeniąt

Program profilaktyki dla szczeniąt rozpoczyna się tak naprawdę już w pierwszych tygodniach życia malucha. Podczas pierwszej wizyty lekarz weterynarii przeprowadzi szczegółowe badania i założy książeczkę zdrowia dla szczeniaka. Następnie nakreśliplan szczepień, który uzależniony jest od wielu istotnych czynników, takich jak tryb życia pupila i środowisko, w którym przebywa. Na pierwszej wizycie ustalone zostaną także terminy odrobaczeń szczeniaka – pierwszy tego typu zabieg wykonywany jest w 3 tygodniu jego życia, następne w odstępach 3-4 tygodniowych, aż do ukończenia przez pupila 6-tego miesiąca. Weterynarz omówi również sposoby żywienia i doradzi najlepszą karmę.

Kiedy pierwsze szczepienie dla Szczeniaka? Szczepienie – chroniące przed nosówką, parwowirozą, parainfluenzą i chorobą Rubartha – przeprowadzone zostanie najpewniej podczas drugiej wizyty u weterynarza, jednak zwykle jest to już drugie szczepienie w życiu szczeniaka, gdyż pierwsze najczęściej wykonywane jest przez hodowcę lub pierwszego właściciela.

Nosówka u psa, czyli dlaczego profilaktyka u szczeniąt jest tak ważna

Nosówka u psa, czyli dlaczego profilaktyka u szczeniąt jest tak ważna

Nosówka u psa – objawy

Zaniedbanie profilaktyki zdrowotnej u szczeniąt doprowadzić może do zarażenia się zwierzaka nosówką. Mimo niewinnie brzmiącej nazwy, nosówka to poważna i bardzo ciężka choroba wirusowa, która, nieodpowiednio leczona doprowadzić może do poważnych powikłań. Najczęściej zapadają na nią szczenięta, ale zachorować mogą także starsze psy, zwłaszcza te z obniżoną odpornością.

Objawy nosówki są bardzo zróżnicowane. Początkowo będzie to gorączka, zmniejszenie apetytu czy wypływ z nosa. W dalszym przebiegu choroba dotknąć może różnych układów – oddechowego, powodując kaszel i prowadząc do zapalenia płuc, pokarmowego, czego rezultatem są biegunki i wymioty, a także nerwowego, skutkując kurczami mięśni, ślinotokiem czy niedowładem kończyn. Szansa psa na wyleczenie w głównej mierze zależy od szybkości postawienia diagnozy. Dlatego też odpowiednia profilaktyka zdrowotna i reakcja ze strony właściciela jest tak ważna – pozwala wykryć wiele chorób we wczesnym stadium i nie doprowadzić do poważnych komplikacji, a części z nich, jak wspomnianej nosówce, całkowicie zaradzić.