Poradnik – jakie wyposażenie powinien mieć telewizor za 3 500 złotych?

Poradnik – jakie wyposażenie powinien mieć telewizor za 3 500 złotych?

10 maja, 2016 0 przez darmowe Prezenty

Często idziemy do sklepu ze sprzętem RTV / AGD i stajemy przed problemem jaki telewizor wybrać. Boimy się sytuacji, w której przepłacimy, a zakupiony sprzęt nie będzie spełniał naszych oczekiwań. W co powinien być wyposażony telewizor za 3 500 złotych?

telewizor

Według danych statystycznych Polacy coraz częściej kupują duże i tanie telewizory. Badania wskazują, że w poprzednim roku płaciliśmy za telewizory średnio nie więcej niż 2 500 złotych. Mamy połowę 2018 roku, co sprawia, iż w sklepach od co najmniej dwóch miesięcy znajdują się modele sprzętu z tego roku. Jednak, aby kupić dobry telewizor za dobrą cenę warto przyjrzeć się modelom z 2017 roku. Są one przecenione o około 30%. Nowe modele różnią się od nich nie tylko ceną, ale także tym, że mogą być gorsze od zeszłorocznych. Poza tym modele z 2017 roku przeszły już tak zwany wiek dziecięcy i wszystkie usterki softwarowe i hardwarowe zostały usunięte. Modele z 2018 roku ten problem mają jeszcze nierozpoznany.

Odradzamy jednakże kupowanie jeszcze starszych modeli. Przeleżały one już długi czas w magazynie, mają dużo słabsze procesory, tak więc będziemy się cieszyć dużo krócej ich działaniem. Warto o tym pomyśleć, potraktujmy zakup telewizora jako inwestycję na lata.

Na cenę telewizora wpływ mają:

Rodzaj podświetlania
Dodatkowe funkcje
Marka
Przekątna ekranu.

W naszym zakresie cenowym kupimy telewizory do 65 cali. Większe przekątne lub znacznie niższe ceny powinny wzbudzić w nas podejrzenie. Polecamy przejrzenie ofert telewizorów o przekątnych od 49 do 55 cali. Zaletą jest to, że przekątna jest całkiem przyzwoita, a ponadto dostaniemy sporo dodatkowych funkcji w bonusie.

Idealny telewizor za cenę 3 500 złotych powinien mieć:

Przekątną ekranu pomiędzy 49 a 55 cali.
Obsługiwać rozdzielczość 4K.
Mieć poszerzoną paletę kolorów, by można było zaobserwować efekt HDR.
Posiadać matrycę VA o częstotliwości odświeżania 120 Hz.
Powinien być smukły i mieć nowoczesny wygląd.
Posiadać funkcję Smart TV (dostęp do Youtuba i Netflixa).

Niestety ideałów nie ma. Najbliżej podanych przeze mnie parametrów jest Samsung UE49MU7002T. Kosztuje około 3 300 złotych. Jego 55 calowy odpowiednik Samsung UE55MU7002T kosztuje około 3 800 złotych. Gdyby ten drugi był troszeczkę tańszy, był by moim ideałem. Moją opinię kieruję tym, iż posiada on matrycę z odświeżaniem o częstotliwości 120 Hz. Model 49 calowy ma niestety słabszy ten parametr. Zastosowano tu co prawda upłynniacz, ale matryca jednak działa tu gorzej. Przyznaję jednak, że skuteczność sztucznego upłynniania obrazu w modelach serii 6 i 7 Samsunga jest całkiem dobra. Zastanowiłbym się tu jednak nad dołożeniem 500 złotych i zakupieniem 55 calowego kolegi. Alternatywą dla Samsungów może być Philips 49PUS7502. Ma on częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz. Matryca wykonana jest jednak w technologii IPS. Rzeczą charakterystyczną dla modeli telewizorów wykonanych w tej technologii jest większy kąt widzenia, ale dzieje się to za sprawą uszczerbku na kontraście. Ciekawy efekt daje podświetlanie Ambilight. Dodatkowo duże możliwości daje Android TV i autorski procesor przetwarzania obrazu P5.

Kolejnym telewizorem wartym uwag jest Sony Bravia KD-55XE7005. Cena jego jest bardzo przyzwoita, bo musimy za niego zapłacić niecałe 3 000 złotych. Model ten ma tylko 60 Hz matrycę, ale jest ona udanym podzespołem wykonanym w technologii VA. Telewizor wyposażony jest w upłynnianie obrazu. Wadą jest niestety ograniczona platforma Smart TV, ale działa ona płynnie, co kładzie na łopatki inne modele 4K z firmy Sony. Model ten ma wsparcie dla HDR. Cena i jakość podzespołów sprawia, że telewizor ten jest godny uwagi.

Przeznaczając maksymalnie 3500 złotych na telewizor dostaniemy dobrej jakości standardowy model ze środkowej półki. Modele z tego przedziału cenowego dobrze sprawdzają się przy oglądaniu typowych programów telewizyjnych. Trzy modele wymienione przeze mnie wcześniej nie zawodzą funkcjami Smart TV oraz przy oglądaniu sportu. Dostaniemy też ultrawysoką rozdzielczość wraz z efektem HDR. Nie dadzą one nam idealnej czerni i doskonałego kontrastu oraz idealnego wzornictwa. Nie odwzorują nam pełnej palety kolorów oraz wysokiej jasności w trybie HDR. Pamiętajmy, że nawet w małych pomieszczeniach sprawdzą się telewizory z przekątnymi ekranu 65 do 75 cali. Jednakże to tylko wtedy, kiedy chcemy obserwować dużo detali i dysponujemy większymi środkami pieniężnymi. Wymienione wyżej modele telewizorów na pewno spełnią oczekiwania wielu użytkowników, niektórych nawet zaskoczą w szczególności tych, którzy przesiądą się na nowy model telewizora z takiego co liczy sobie już 10 lat.